ГІПНОТИЧНІ МЕТОДИКИ І ТЕХНІКИ

Розрив шаблона

«Зненацька і ведмідь боязкий».
Російське прислів'я
«Несподіванка - запорука успіху. Від гри у відкриту - ні користь, ні радощі».
Бальтасар Грасиан

Багато наших дій скоюються за цільним сценарієм, і в результаті багатократних повторень стають автоматичними: рукостискання,прикурювання, вставання із стільця і т.п. Коли дія перейшла в розряд автоматичних людина усвідомлює тільки його початок і закінчення (для вставання із стільця: ви усвідомлюєте себе або сидячим, або стоять;вам не доводиться контролювати напругу м'язів тіла, які забезпечують саму дію).
Подібні шаблони є і в мисленні: на що пред'являється партнеру стимул ви наперед чекаєте отримати певну реакцію (наприклад,роблячи жінці комплімент, ви чекаєте, що вона скаже: «Спасибі»).
Як вже мовилося нами, у момент розриву шаблонної дії (тобто, дії, яка людина сприймає як безперервне) суб'єкт впадає в замішання,дуже близьке до гіпнотичного трансовому стану, і будь-яку команду приймає буквально. Це використовують і для лікування, і для відлякування, наведення псування.
Головне при розриві шаблона - робити не те, що від тебе чекають. Коли на вулиці до вас пристає хуліган, то у нього напередє певний «сценарій» - уявний шаблон майбутньої поведінки для себе і для потенційної «жертви» (зміст такого «сценарію», як правило, легко обчислюється). При цьому хуліган прорахував наперед, як повестися, якщо ви відмовитесядати йому закурити («Що, сука, жалко?!»). Є шаблон і на той випадок, якщо закурити дасте («Ти що, гад сиру даєш?!»). Навіть на найнесподіваніший, здавалося б, випадок - і тобто шаблон («Кого-кого ти послав?»). Тому требарозривати всі і будь-хто шаблони спілкування.

Реальний випадок:
Мужик, шилом в око хочеш?
Відвали, козел, у мене менты на хвості.

І обидва розійшлися в різні боки. Семантика другої фрази така: «Я сам крутий, мене не трожь, але мене переслідують». Фантазіяагресора працює в напрямі: «Він може дати відсіч, до того ж мене можуть затримати працівники міліції які у нього «на хвості».
Ще краще, якщо фраза для відлякування буде страшною не тільки семантичний, по значенню (як в попередньому прикладі), алеі фоносемантически. Таку фразу ми теж розробили: «Шуруй вже прямо, мене сміття вже тиснуть». Працює фраза бездоганно.
Треба сказати, що шаблони поведінки в нашому житті - явище постійне. Інакше і бути не може, без цього ми просто багато щоне змогли б робити. Людина за шаблоном ходить, бігає, їсть, п'є, палить читає. Шаблон допомагає звільнити нашу свідомість для більш важливих справ. Адже навіть голимося, чистимо зуби і моємуруки ми за шаблоном.
Почало 80-ых. Я працював в кримінальному розшуку. Щось тоді було схоже на нинішні часи, щось було абсолютно іншим. Працюватиоперам, як і зараз, доводилося часто «без вихідних і прохідних». Крім того, кожного тижня добове чергування а то і два. І порядки мінялися постійно: то чергуєш в цивільному одязі, то у формі.
Цю історію розказав мені мій колега. Був він на добовому оперативному чергуванні, чергував у формі. Увечері з'їздив на вечерю.За ним зайшла машина, і поїхав він у відділ. Тут по рації передають: заїдьте за адресою, там сімейний скандал а дільничий на виклику. Гаразд, поїхали.
Далі його розповідь в оригіналі:
«Водія я залишив в машині, пішов один. Підіймаюся на поверх, двері відкриті. Заходжу. Чую, на кухні хтось плаче. Заглядаютуди. Сидить жінка за столом: фізіономія вся чорна від синяків, плаче. Не встиг я слова сказати раптом бачу бічним зором - в дзеркалі, що в передпокої висить за моєю спиною, мені в спину два стовбури дивляться, двостволка,тобто. Ну, думаю, на цьому все - все у мене і опустилося. Що робити? Назад обернутися - вистрілить. Вперед кинутися - все одно дістане.
І раптом. Ну, видно, є Бог на світі. Що на мене знайшло? Я як заволаю на жінку: «Ти що, сука! До яких пір мізки паритимеш,міліцію викликати! У тебе мужик прекрасний, а ти, сука, його доводиш!». Ну і так далі, кричу на неї, матом крою. Жінка мабуть, одуріла, нічого зрозуміти не може. А я матюкаюся, а сам назад задкую-задкую, бічним зором стежу: двостволка нижче,нижче. Як побачив, що зовсім опустилася - різко повертаюся, вириваю рушницю, і прикладом тому товаришу по довбешці. Тут і водій зайшов, говорить, що почув щось недобре. Удвох ми його і скрутили».
До речі, після того випадку на сімейні скандали у нас в місті сталі виїжджати тільки групою, в бронежилетах і із зброєю.
Короткий аналіз цього прикладу: типовий розрив шаблона. По-перше, міліціонер, що приїхав на захист побитої жінки, починаєкричати на неї. По-друге, не просто кричить, а використовує ненормативну лексику. Погодьтеся це дещо відрізняється від загальноприйнятих правил. По-третє, він хвалить її чоловіка, при цьому не бачивши (нібито), щотой цілиться йому в спину. Загалом, є від чого придти в замішання навіть п'яному. Природним завершенням розриву шаблона стала фізична дія і затримання злочинця.

Згадую один випадок, що відбувся на ринку крупного міста. Навколо було задоволено багато народу, коли несподівано пролунаврізкий крик. Настільки гучний і різкий, що присутні на мить завмерли. І несподівано почалася бійка двох чоловіків.
Хоча, «бійка», напевно, - це сильно сказано. Навіть моя дружина, що стояла поряд зі мною сказала, що «мужики явно женутькартину». Проте, вони гарцювали один навкруги одного, тикали один одного кулаками і дригали ногами. Правда удари або не досягали мети, або були настільки млявими, що індійські бойовики в порівнянні з цим видовищем представлялисявитвором мордобойного мистецтва.
Все ж таки на якийсь час увагу оточуючих привернуте цим видовищем.
І раптом поряд я почув окрик: «Лежати!» Обернувшися, я побачив, що двоє спортивного виду хлопців загинають руки якомусь чоловіку.Поряд з ним лежала велика сумка з речами. І знову такий же окрик, але з боку тих, що б'ються. Глянувши туди, я побачив що їх теж «крутять», але вже четверо.
В одному з переодягнутих міліціонерів (а «крутили» всіх трьох саме вони) я взнав свого колишнього курсанта, тепер уже офіцера.Він мені і розказав, що тільки що міліція влаштувала вдалу засідку на злочинну групу, що скоювала крадіжки на ринках.
Використовували злочинці старий метод цигана. Спочатку - гучний раптовий крик, а потім, коли народ буквально «стовпів», починаласядемонстрація бійки. Всю увагу, природно, привернуте до тих, що «б'ються». В цей час спільник крав у торговця «човника» сумку з речами, або зрізав поясну сумку з виручкою, а потім ховався в натовпі.
Проте після декількох крадіжок група була узята на прикмету. На ринках були влаштовані засідки, в одну з яких група і потрапилана місці злочину.
Помилки злочинців були наступними. По-перше, один і той же «почерк». По-друге, грали вони дуже непереконливо, це впадалов очі. По-третє, відразу після крадіжки «бійку» вмить закінчували і ховалися. Тому добре простежувався зв'язок між «бійкою» і крадіжкою, що відбулася в той же момент.
Злочинці використовували типовий розрив шаблона. Адже на ринку люди занурені в свої думки, а значить, знаходяться в трансі.Розрив шаблона сприяв залученню уваги до «бійки», що дозволяло скоювати крадіжки.
Є і складніші шаблони поведінки. Наприклад, шаблон, по якому ми знайомимося. Або спілкуємося з ким-небудь. При цьому, залежновід обстановки, і шаблони різні. Одна справа знайомитися з підлеглим, інше - з начальником. А можна ще знайомитися з лицем протилежної підлоги. А можна. Перераховувати все немає значення.
Головне, що треба пам'ятати - при шаблонній поведінці людина частіше за все знаходиться в зміненому стані свідомості, вприродному трансовом стані.